Een veel gestelde vraag betreft buitenland, NBA en permanente educatie


Ben ik ook dan PE-plichtig als ik in het buitenland werk?

Ja, de PE-verplichting geldt onverkort als u langdurig in het buitenland werkzaam bent. Uiteraard is het toegestaan invulling te geven aan de PE-verplichting in het land waarin u werkzaam bent. Daarbij kunt u gebruikmaken van het aanbod van de daar gevestigde beroepsorganisatie(s). Daarnaast bestaat een groot aanbod van e-learning-cursussen.

Let op: ook in het NBA-cursusregistratiesysteem zijn vele e-learning-cursussen opgenomen.

In de Beleidsregel permanente educatie wordt in de volgende artikelen aandacht besteed aan de accountant die langdurig in het buitenland werkzaam is.

Artikel 4, eerste lid, onderdeel a: ontheffing van de verplichting om elk kalenderjaar minimaal 20 uren te besteden aan cursussen die door erkende PE-instellingen worden aangeboden wordt verleend aan de openbaar, de intern en de overheidsaccountant die gedurende een kalenderjaar minstens 6 maanden in het buitenland werkzaam is geweest en hierdoor redelijkerwijs niet in staat is om aan deze verplichting te voldoen.

Artikel 5, onderdeel b: ontheffing van de verplichting tot het volgen van een gecertificeerde cursus/training over het verplichte PE-onderwerp wordt verleend aan de accountant die in het lopende kalenderjaar in het buitenland werkzaam is geweest en daardoor redelijkerwijs niet in staat is om aan deze verplichting te voldoen.

Indien u voor een dergelijke ontheffing in aanmerking wilt komen, moet u een gemotiveerd verzoek indienen via het ‘Formulier voor ontheffingsverzoeken’ dat is te vinden op nba.nl/pe.

Bron : Ben ik ook dan PE-plichtig …

Accountancy- en
administratiekantoren

Je eigen mobiele app voor de promotie van je merk

Complete kantooromgeving voor digitale klantinteractie

Kant en klare modules voor accountancy

Gratis gebruik beveiligd videobellen binnen het Brixxs Officeportaal

Voorbeelden kant en klare accountancy modules

Nieuwe klant onboarding

Stop met mailen. Ontvang gestructureerd alle informatie van de klant en communiceer met je klant op een efficiente manier op het juiste moment met de juiste informatie.

Jaarrekening

Maak bijvoorbeeld automatisch een opdrachtbevestiging en start automatisch een digitaal ondertekening verzoek, maak snel een verslag in pdf of laat de concept jaarrekening goedkeuren via je eigen bedrijfsapp.

Jaarwerk

Maak automatisch voor alle klanten een projectdossier aan met de juiste einddatum voor het dossier en de opgenomen maanden. Bewaak alle activiteiten rondom het jaarwerk vanuit een klantoverzicht en alle klanten. Ontvang gestructureerd alle benodigde klantinformatie via het klantenportaal en maak gebruik van je eigen bedrijfsapp.

i

Taken voor de klant en je medewerkers

Maak je eigen projectdossier typen voor het verzamelen van informatie vanuit de klant en de medewerkers. Bewaak de voortgang met vervaldata en draag zorg voor het verdwijnen van piekbelastingen.

Z

Goedkeuring aangiften

Via een pushbericht kan de klant door twee klikken een aangifte goedkeuren en indien gewenst via chat commentaar geven of een vraag stellen zodat je eigen bedrijfsapp optimaal wordt ingezet.

Videobellen

Ervaar het gemak van videobellen voor je klant en jezelf binnen je eigen gepersonaliseerde mobiele app. Geen gedoe met inlogcodes en software, zelfs geen gedoe met browsers.

Veel gestelde vragen over permanente educatie

Voor leden die de nieuwe PE-regels in 2021 overnemen en zich dit jaar kandidaat stellen om de nieuwe PE-regeling te wijzigen, de entiteit; zelfs als ze in hun nieuwe rol als accountant in het bedrijf of in het bestuur van het MKB werken.

Ja, u bent onverkort PE-plichtig. Als u nog werkzaamheden, van welke aard en/of omvang dan ook, verricht, bent u volgens de Verordening gedragscode (VGC) afhankelijk van de aard van die werkzaamheden óf openbaar, intern of overheidsaccountant of accountant in business.

Ja, de PE-verplichting geldt onverkort als u langdurig in het buitenland werkzaam bent. Uiteraard is het toegestaan invulling te geven aan de PE-verplichting in het land waarin u werkzaam bent. Daarbij kunt u gebruikmaken van het aanbod van de daar gevestigde beroepsorganisatie(s). Daarnaast bestaat een groot aanbod van e-learning-cursussen.

Nee, in de NVPE is nadrukkelijk opgenomen dat de accountant PE-activiteiten moet verrichten die relevant zijn voor het vakgebied waarbinnen de betrokken accountant werkzaam is.

Deze verplichting geldt alleen voor de openbaar, de intern en de overheidsaccountant. Deze verplichting geldt dus niet voor de accountant in business. Uiteraard mag de accountant in business wel gebruik maken van dit cursusaanbod.

Om als PE-activiteiten te kunnen kwalificeren, dienen de activiteiten binnen het voor u relevante vakgebied te liggen én aan de activiteiten dient voor u een leereffect te zitten. Het is dan ook niet zo dat alle contacturen sowieso kwalificeren voor de PE-verplichting.

Het portfolio wordt door de leden zelf beheerd, je kunt hiervoor gebruik maken van de PE-tool. De NBA accepteert ook andere typen bestanden, zoals een format dat door jouw werkgever is aangeleverd.

Voor het aanvragen van een ontheffingsverzoek in geval van < 200 uur deskundigheid waarover de accountant in business gewoonlijk beschikt, vult u de bijlage in. Deze volledig ingevulde bijlage kunt u getekend inscannen en via het onderstaand formulier verzenden.nnNaar het formulier Verklaring verrichte activiteiten

Het beleid voor verplichte cursussen en de kennistoets is niet gewijzigd. De NBA behoudt het recht om deze voor leden(groepen) verplicht te stellen.

Hoeveel PE-uren u kan toekennen aan een PE-activiteit is geen eensluidend antwoord te geven.